مدیریت تخصصی روابط بین الملل

مدیریت تخصصی روابط بین الملل


دوره مدیریت روابط بین الملل چه دوره ای است؟ روابط بین الملل چیست؟ تفاوت مدیریت روابط بین الملل و علوم سیاسی چیست؟ اهمیت شرکت در دوره مدیریت روابط بین الملل چیست؟ دوره مدیریت روابط بین الملل برای چه افرادی مناسب است؟ وظایف یک مدیر روابط بین المللی چیست؟ آینده شغلی مدیریت روابط بین الملل چگونه است؟ مهارت های مورد نیاز مدیریت بین الملل چیست؟ ویژگی های یک مدیر موفق در حیطه روابط بین الملل چیست؟ در پایان این دوره چه مهارت هایی می آموزید؟ چرا باید در دوره  مد...

توضیحات بیشتر...

امکان پرداخت این دوره بصورت اقساط وجود دارد:

۵۰٪ درصد مبلغ دوره بصورت پیش پرداخت و مابقی طی ۲ مرحله بصورت چک که تا قبل از دریافت مدرک می بایست پرداخت شود.

دوره مدیریت روابط بین الملل چه دوره ای است؟

در این دوره دانش پذیران با نظریه ها و اصول مدیریتی روابط بین الملل آشنا می شوند. در واقع این دوره ترکیبی از نظریه های موجود در مورد روابط بین المللی و مطالعات توسعه یافته با محوریت مدیریت و مهارت های سازمانی است که هدف آن آموزش افراد، برای تبدیل شدن به اعضای مؤثر در سازمان های خصوصی، دولتی و غیر انتفاعی است. آشنایی با روابط بین الملل یکی از جوانب اساسی شهروندی در یک جامعه جهانی است. از آنجایی که امروزه دنیای ما از طریق تکنولوژی ارتباطات، حمل و نقل هوایی سریع و اقتصاد بین الملل پیچیده، به تدریج کوچکتر می شود، ارزش روابط صلح آمیز و همکاری بین ملل از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

مطالعه روابط بین المللی شامل بررسی تعاملات دولت ها و سیاست های خارجی در نظام جهانی می شود. دانش پذیران با تمرکز در این زمینه،  تخصص خود را در عرصه   دیپلماسی و سیاست های خارجی توسعه می دهند.  با مطالعه مدیریت روابط بین الملل، افراد بینش جدیدی در خصوص سیاست های جهانی بدست می آورند  و چشم انداز جدیدی نسبت به سیاست های جهانی پیدا می کنند و همچنین در کنار کارشان در زمره ی کارشناسان روابط بین الملل شناخته می شوند. در دوره مدیریت روابط بین الملل، دانش پذیران برای موفقیت در موقعیت های مدیریتی چالش برانگیز دولتی، سازمان های بین المللی، سازمان های غیر دولتی، مشاوره، دانشگاه ها و رسانه ها آموزش داده می شوند.

روابط بین الملل چیست؟

روابط بین الملل یک شاخه از علوم اجتماعی و علوم سیاسی است که  تمرکز اصلی آن بر مطالعه ی روابط خارجی بین کشورهای مستقل در امور سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک است. افرادی که در این زمینه مهارت دیده اند در دفاتر و سازمان های دولتی، در خارج از کشور کار می کنند و یا در سفارتخانه ها به تجزیه و تحلیل و تفسیر سیاست های خارجی مشغول می شوند، همچنین می توانند در بخش  روابط عمومی  شرکت های بین المللی، بنیادها و صنایع مختلف، به عنوان رابطی به منظور ایجاد ارتباط بین فعالیت های شرکت و شرکت های بین المللی عمل کنند.

محیط زیست، توسعه ی پایدار، تروریسم، توسعه اقتصادی، امور مالی بین المللی و حقوق بشر از حوزه های مورد علاقه ی این افراد، برای کار در زمینه ی  روابط بین الملل می باشد. با توجه به افزایش فعالیت های انسانی، روابط، بین دولت های مختلف تغییر کرده است و به دلیل این تغییرات ادامه دار، معنای روابط بین الملل نیز دستخوش تغییرشده است.عوامل متعددی مانند شکل گیری ملت های جدید، توسعه ی تکنولوژی، تحقیقات هسته ای، پایه گذاری نظم جدید، شکل گیری سازمان های غیر دولتی، مشکلات جهانی و ... وجود دارد که بر ماهیت این روابط تاثیرگذار است.

لازم به ذکر است که بدانید هیچ سازمان واحدی برای تنظیم روابط بین دولت ها وجود ندارد، در سال 1998، یونسکو روابط بین الملل را در زمره حوزه ی علم سیاست شناخت، زیرا محققان روابط بین الملل، به تجزیه و تحلیل روابط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مشغول هستند و از طرفی با مسائل جهانی مواجه می شود، البته مدیریت روابط بین المللی با علوم سیاسی متفاوت است، در ادامه به تفاوت های این دو اشاره خواهیم کرد:

مدرک مدیریت روابط بین الملل

همین حالا در دوره مدیریت روابط بین الملل شرکت کنید

تفاوت مدیریت روابط بین الملل و علوم سیاسی چیست؟

علوم سیاسی و روابط بین الملل هر دو از زیر مجموعه های علوم اجتماعی هستند و شامل سیاست ها و فلسفه هایی هستند که تأثیر مستقیم یا غیر مستقیمی بر نحوه ی عملکرد جامعه دارند. تفاوت علوم سیاسی و روابط بین الملل، به تمرکز هر حوزه بر می گردد. تمرکز علوم سیاسی بر جمع آوری، تجزیه و تحلیل داده ها، به منظور ارزیابی نظریه های سیاسی و بررسی روند سیاسی کشور است، در حالی که روابط بین الملل به طور معمول بر ماهیت روابط سیاسی جهانی، به خصوص در مورد کسانی که در بخش خصوصی و آموزشی هستند، تمرکز می کند.

دانشمندان علوم سیاسی با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده ای که از طریق نظرسنجی ها به دست آمده ، تلاش می کنند تا روند سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور را پیش بینی کنند.  در واقع با ارزیابی افکار و نظریه هایی که در مورد سیاست، موجود است و بررسی کارآیی آن ها در جامعه، به پیش بینی در مورد آینده پرداخته و به اخذ تصمیماتی برای بهتر کردن شرایط می پردازند. گاهی مواقع نیز از دستاورد های بشری و داده های تاریخی در این زمینه بهره برده و در صدد هستند که به نتایج دقیقی دست پیدا کنند. اطلاعاتی که توسط دانشمندان علوم سیاسی گردآوری می شود می تواند از طریق مقالات و سخنرانی ها با مردم به اشتراک گذاشته شود.

با این حال، کسانی که دارای گواهینامه مدیریت روابط بین المللی هستند، اغلب نمی توانند وارد سیاست شوند. به عنوان مثال، می توانند از مهارت های مرتبط به روابط بین الملل برای تاثیر گذاری روی جوانب آموزشی و یا در بخش خصوصی استفاده کنند، شاید هم ، فعالیت در عرصه ی آموزشی و تحقیق و بررسی را به سایر کارها ترجیح دهند.متخصصان روابط بین الملل به طور معمول بر مسائل خارجی و سیاسی متمرکز هستند. به عنوان مثال، فارغ التحصیلان روابط بین الملل اغلب به دنبال شغل در بخش خصوصی هستند،  مانند خدمت به شرکت هایی که به دنبال گسترش فرصت های تجاری خود در خارج از کشور هستند. این افراد با درک درستی که از چگونگی مسائل سیاسی مانند حقوق بشر کسب می کنند، توافق نامه های تجارتی و مهاجرتی بین کشورها را شکل می دهند، متخصصان روابط بین الملل، همچنین برای بهبود روابط بین دولت ها تلاش می کنند.

اهمیت شرکت در دوره مدیریت روابط بین الملل چیست؟

 • شناخت بازار های جهانی

روابط بین الملل  یک برنامه ی کاربردی در اختیار دانش پذیران قرار می دهد ، تا در نهایت به شناخت الزامات بازار کار امروز ختم شود.

 • یادگیری مهارت های مورد نیاز

شما در طول این دوره،  مدیریت زمان و مهارت های مدیریت پروژه ی خود را بهبود می بخشید و مهارت های رهبری در تیم های چند ملیتی را خواهید آموخت، همچنین مهارت های مذاکره ی خود را اصلاح خواهید کرد. تمام این مهارت ها برای توسعه شخصی و حرفه ای شما، از جمله تعامل با سرمایه داران و طراحی سیاست های حرفه ای ضروری است.

 • نیاز به نیروی متخصص

در دنیای امروز با توجه به پیشرفت تکنولوژی، نیاز به نیروهای کار متخصص بیشتر از قبل احساس می شود. از طرفی داشتن یک کسب و کار موفق، بزرگترین دغدغه ی فکری مردم شده است، با شرکت در دوره مدیریت روابط بین الملل ، دانش خود را به روز میکنید و از سوی دیگر با توجه به تخصصی که در این حیطه کسب می کنید شانس خودتان را در پیداکردن یک شغل خوب افزایش می دهید.

 • کسب رزومه کاری بهتر

با شرکت در دوره آموزشی مدیریت روابط بین الملل، همانطور که گفته شد، دید جامعی نسبت به این حرفه، کسب می کنید و با توجه به گواهینامه ی معتبری که در پایان دوره به شما اهدا می شود، می توانید صاحب رزومه ی کاری بهتری شوید، که این امر خود شانس استخدام شما را، چه در داخل کشور و چه خارج از کشور افزایش می دهد.

 • یادگیری روش های جدید

دوره مدیریت روابط بین الملل،  متدها و روش های جدیدی را، بر اساس استانداردهای جهانی به دانش پذیران ارائه می دهد . در این دوره ،  تکنیک های زیادی برای ایجاد روابط بین المللی ارائه می شود.مطالعه روابط بین الملل، دانش اصلی مورد نیاز و مهارت های تحلیلی حیاتی،  که می تواند منجر به شناخت سیستم بین المللی شود و بر آینده ی  دولت، کسب و کار و جامعه تاثیر بگذارد را در اختیار دانش پذیران قرار می دهد. به طور خلاصه، دوره مدیریت روابط بین الملل،  به دانش پذیران کمک می کند تا با مطالعه و بررسی و آگاهی از علوم اجتماعی، به یک شهروند آگاه و منتقد تبدیل شوند. افرادی که به تحصیل در این زمینه می پردازند موقعیت کار در زمینه ی تحقیقاتی را پیدا می کنند و می توانند در این عرصه به فعالیت بپردازند. این دوره ترکیبی از سیاست، تاریخ، اقتصاد و زبان است که به دانش پذیران کمک می کند مهارت های خود را در این دوره توسعه دهند و در فعالیت ها و کسب و کارهای بین المللی پیشرفت کنند.

دوره مدیریت روابط بین الملل برای چه افرادی مناسب است؟

افراد زیر می توانند با حضور در این دوره از مزایای آن بهره مند شوند:

 • فارغ التحصیلانی که به دنبال کسب دانش در حوزه کسب و کار بین الملل هستند.

 • کارمندانی که در صنایع مختلف مشغول به کار هستند و تمایل دارند مهارت ها و دانش خود را تقویت و به روز رسانی کنند.

 • کارآفرینانی که قصد راه اندازی یک کسب و کار بین المللی دارند و به دنبال آگاهی از روابط بین الملل می باشند.

 • صاحبان کسب وکاری که به دنبال گسترش کار خود هستند.

وظایف یک مدیر روابط بین المللی چیست؟

مدیر روابط بین الملل وظایف مختلفی دارد که در قسمت های زیر می خواهیم به بیان این وظایف بپردازیم.

 • تجزیه و تحلیل و تفسیر سیاست های بین المللی، مسائل، قوانین، و همچنین فعالیت های دولت ها، شرکت ها و سازمان های خارج از کشور

 • پیش بینی روند سیاسی، اقتصادی و اجتماعی

 • شناسایی مسائل بین المللی برای تحقیق و تجزیه و تحلیل

 • تجزیه و تحلیل علل و پیامدهای احتمالی مسائل بین المللی

 • برقراری ارتباط با مقامات دولتی، سازمان های مدنی، سازمان های تحقیقاتی، رسانه ها و احزاب سیاسی مربوط به مسائل خارجی

 • ارائه ی مشاوره به کارفرمایان در مورد مسائل سیاسی و روابط عمومی

 • ارزیابی برنامه ها و سیاست ها و فراهم کردن پیشنهاد هایی برای بهبود عملکرد موسسات و شرکت ها

 • جمع آوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها ازطریق بررسی نتایج انتخابات

 • توسعه ی سیاست های خارجی برای دولت ها و سازمان های جهانی

 • دستیابی به دانش کنونی و سیاست های بومی امور خارجه و تصمیمات آنها

 • به اشتراک گذاری نتایج تحقیق از طریق نشریات علمی، حرفه ای، گزارش های کتبی و سخنرانی های عمومی

 • نوشتن پیش نویس پیشنهادات قانونی، تهیه سخنرانی، مکاتبات و مقالات سیاست خارجی

 • توسعه پروژه های همکاری بین المللی در انجمن های دولتی و غیر دولتی

 • طراحی فعالیت های عمومی و خصوصی در امور تجارت خارجی

 • ارزیابی برنامه ها و پروژه های همکاری بین المللی

 • ارائه ی مشاوره در قوانین و مقررات بین المللی در رابطه با روابط خارجی

آینده شغلی مدیریت روابط بین الملل چگونه است؟

افرادی که در دوره مدیریت روابط بین الملل شرکت می کنند از دانش عمیقی نسبت به امور جهانی، سیاست، اقتصاد، فرهنگ، جغرافیا، تاریخ و زبان به دست می آورند، همچنین مهارتهای گوش دادن، صحبت کردن، تفکر انتقادی و حل مسئله را نیز خواهند آموخت. این آموزه ها، دانش پذیران را قادر خواهد ساخت تا بتوانند در شرکت های دولتی و  غیر انتفاعی کارکنند و یا در امور قانونی، سیاست، تجارت، آموزش، رسانه ها، و امور بین المللی فعالیت داشته باشند. روابط بین الملل به شما امکان  را می دهد تا پیچیدگی روابط،  بین کشورهای مختلف را بررسی کنید و از آموخته های خود در حیطه ی کاری تان بهره ببرید. با اخذ گواهینامه مدیریت روابط بین الملل، می توانید در امور فرهنگی نیز مشغول به کار شوید.

بخش های حقوقی، سفارت خانه ها، وزارت امور خارجه، دفاتر تجارت بین الملل، صدا و سیما و دفاتر روزنامه نگاری از جمله مکان هایی است که از حضور مدیران روابط بین الملل بهره می برند.برقراری ارتباط با کشورهای مختلف دارای قوانین و قاعده های خاصی است. افرادی که در این زمینه آموزش دیده اند با استفاده از مهارت های خود، تلاش به برقراری ارتباط با سایر کشورها کرده و به تجارت مشغول می شوند و اغلب کسب و کاری برای خود راه انداخته و از این طریق کسب در آمد می کنند، بنابراین ، شرکت در دوره مدیریت روابط بین الملل به مدیران کسب و کار و کار آفرینان و کسانی که به دنبال توسعه ی کار خود، به صورت گسترده هستند، توصیه می شود.

اگر به کارهای تحقیقاتی و پروژه ای علاقه مند هستید و از بودن در کتابخانه لذت می برید با داشتن این مدرک می توانید به عنوان پژوهشگر در عرصه تعاملات بین المللی و اقتصادی  مشغول به کار شوید. البته حوزه ی فعالیت شما محیط کار شما را مشخص می کند. مدیران روابط بین الملل در صورتی که تمایل به فعالیت در عرصه ی پژوهشی داشته باشند ،عموما در کتابخانه ها به تحقیق و بررسی در زمینه ی ی مورد نظرشان مشغول می شوند . به عنوان یک پژوهشگر، هم می توانید به صورت فردی کار کنید، هم در صورت تمایل و حضور افراد دیگر می توانید به صورت گروهی مشغول به جستجو برای سوال های تان شوید. این دسته از پروژه ها عموما کاربردی بوده و به دنبال حل کردن مشکلات موجود هستند ، در واقع در راستای مواجه شدن با چالش هایی هستند که روابط بین ملت ها را تهدید می کند. نتایج کار شما می تواند در مقالات علمی و بین المللی به اشتراک گذاشته شود.

چنانکه به رویداد هایی که در جهان اطراف تان اتفاق می افتد، علاقه مند هستید و در امور سیاسی و اجتماعی، صاحب نظر هستید ، با توجه به آنچه در دوره روابط بین المللی پشت سرگذرانده اید می توانید به عنوان خبرنگار و یا روزنامه نگار مشغول به کار شوید. روزنامه نگار و یا خبر نگار به تحقیق و آماده کردن گزارش برای روزنامه ها می پردازد و ازطرفی سعی می کند آنچه برای مردم می تواند جالب باشد را در گزارش خود پوشش دهد، از سیاست ها  و رویداد های داخلی گرفته تا مسائل جهانی.خبرنگاران و روزنامه نگاران علاوه برآگاهی روی مسائل روز، به ذهنی خلاق، دستی توانا برای نوشتن و قدرت بیان نیاز دارند. وظایفی که از روزنامه نگاران انتظار می رود شامل آگاه بودن از مسائل روز و تحقیق و بررسی در جهت تکمیل اطلاعات و حضور در کنفرانس های خبری به منظور آگاهی از منابع خبری جزو وظایف اصلی خبرنگار و روزنامه نگاران محسوب می شود.

دوره مدیریت روابط بین الملل

مهارت های مورد نیاز مدیریت بین الملل چیست؟

علاوه بر علم و آگاهی که با گذراندن دوره مدیریت روابط بین المللی کسب می کنید، داشتن حس کنجکاوی و پیگیری، نظم و دقت عمل، خلاقیت و پشتکار از ویژه گی های مورد نیاز برای یک پژوهشگر است. علاوه بر این، علاقه شرط اول موفقیت در هر زمینه ای است. دانش پذیران در این دوره به مطالعه ی تاریخ، علوم اجتماعی، سیاست... و غیره می پردازند. علاقه به مسایل سیاسی و اقتصادی به روز، برای موفقیت در این زمینه ضروری است.

ویژگی های یک مدیر موفق در حیطه روابط بین الملل چیست؟

با حضور در دوره های مدیریت روابط بین الملل، در موسسه آموزش عالی فن پردازان و شرکت در کلاس های آموزشی ،  توانایی ها و مهارت هایی که برای موفقیت در این عرصه به آن نیاز دارید را کسب می کنید. در پایین به تعدادی از مهم ترین ویژگی های اشاره شده است:استناد به علم ومنطق و دلیل و مدرک، خود آگاهی، صبر بالا، پیگیری امور، آشنایی با تفاوت های فرهنگی، تفکر استراتژیک جهانی، فن بیان بالا و توانایی مدیریت تمامی جوانب کار و  مذاکره از جمله ویژگی های یک مدیر موفق است.

در پایان این دوره چه مهارت هایی می آموزید؟

 • دانش مورد نیاز برای کار در سمت مدیریت در شرکت های دولتی و خصوصی بین المللی را خواهید آموخت.
 • از وظایف و مسئولیت های مدیران روابط بین الملل آگاه خواهید شد.

 • خواهید توانست تمام پیش نیازهای اصلی روابط بین املل را تحلیل و مدیریت کنید.

 • توانایی انجام تحقیقات در مورد روابط بین الملل را به دست خواهید آورد.

 • نحوه جمع آوری و مرتب سازی داده ها و یافته هایی که از طریق نظرسنجی ها، انتخابات، قانون ها و رسانه ها به دست می آید را می آموزید.

 • تجزیه و تحلیل و مستند سازی داده ها را نیز می آموزید.

 • مهارت های تحقیق و توسعه عالی را خواهید آموخت.

 • توانایی تبدیل ایده ها به اهداف عملی را می آموزید.

 • استفاده از رویکردهای نظری ورویکرد های دیپلماتیک در مسائل بین المللی را خواهید آموخت.

 • قادر خواهید بود از خلاقیت و تخیل خود برای ایجاد نظریه های جدید و ارائه ی  راه حل های جدید برای مشکلات استفاده کنید.

 • با مهارت های مدیریت سازمانی و مدیریت زمان آشنا می شوید.

 • استراتژیک ساختن و سفارشی کردن مصاحبه با مواد و صفحات مشاهده؛ واولویت بندی و برنامه ریزی فعالیت های کاری را برای استفاده از زمان به طور موثر در مدیریت حجم زیادی و حجم کاری متنوع.حرفه ای استثنایی و اخلاق کار قوی:قابل اطمینان بودن برای رسیدگی به اطلاعات حساس / محرمانه.

همین حالا در دوره مدیریت روابط بین الملل شرکت کنید

آموزش مدیریت روابط بین الملل

چرا باید در دوره  مدیریت روابط بین الملل موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کنیم؟

موسسه ی آموزش عالی آزاد فن پردازان با بیش از یک دهه سابقه درخشان در این زمینه ارائه و طراحی دوره های آموزشی، در تلاش است تا با معیارها و استانداردهای آموزشی بین المللی همراه شده و با ارائه مطالب جامع و کامل و بهره گیری از فیلم های آموزشی با کیفیت، به روند یادگیری دانش پذیران سرعت ببخشد و عرصه را برای حضور افرادخلاق،متخصص و مستعدی که تمایل به گسترش کسب و کار خود در زمینه ی بین المللی دارند، باز کند.

موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان با بکارگیری اساتید خبره و توانمند، به برگزاری دوره مذکور پرداخته، علاقه مندان به حوزه مدیریت روابط بین الملل، با شرکت در این دوره،علاوه بر کسب مهارت های مورد نیاز و کاربردی، در پایان دوره خود، گواهینامه دال بر شرکت در این دوره را دریافت می کنند. لازم به ذکر است که بدانید گواهینامه هایی که در پایان هر دوره به دانش پذیران ارائه می شود تحت نظارت مستقیم وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری کشور می باشد و به منظور ارائه به شرکت های خارجی قابل ترجمه به زبان انگلیسی است. هدف اصلی از برگزاری این دوره، آموزش متخصصانی است که با دانش به روز خود بتوانند به حل و فصل چالش ها و مسائل موجود در سیاست، اقتصاد و غیره  پرداخته و به بهبود روابط میان کشورها کمک کنند. با ثبت نام در موسسه ی آموزش عالی فن پردازان از پشتیبانی همیشگی مشاوران ما برخوردار خواهید شد. موفقیت با ما حتمی است.

برگزارکننده: موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل دوره مدیریت تخصصی روابط بین الملل

 • روابط بین الملل
 • نقد و ارزیابی تئوری‌های بین الملل
 • روش تحلیل در روابط بین الملل
 • نظریه های غالب در روابط بین الملل
 • واقعگرایی
 • نو واقعگرایی
 • لیبرالیسم
 • نظریه انتقادی
 • مکتب انگلیسی
 • پسامدرن گرایی
 • ماهیت و سطح روابط بین دولت ها در عرصه بین الملل(از همگرایی تا واگرایی)
 • دیپلماسی و جنگ در روابط بین الملل
 • نقش قدرت در سیاست و امنیت بین الملل
 • کارکرد استراتژی و بازی های استراتژیک در روابط بین الملل
 • نقش سازمان های بین المللی در حل مناقشات
 • مدیریت بحران و مناقشات بین المللی
 • توازن قوا و تنازع بقا در عرصه بین الملل
 • روابط اقتصادی و تجارت شمال و جنوب